Loglama

Jetlog

Loglama

Loglama Nedir?

Loglama, bir sistemde kullanıcıların gerçekleştirdiği eylemlerin tümünün kayıt altına alındığı bir yapıdır. Kayıt etme işlemi olarak da ifade edilebilecek Loglama, kullanıcıların her türlü eylemini zaman mühürlü bir şekilde kayıt altına alır.

Loglama Neden Gereklidir?

İnternet erişimi olan bütün bilgisayarlara internet erişimini mümkün kılan servis sağlayıcının atadığı bir IP adresi ile sayısal olarak bir adres verilir. Tek bir ADSL modem üzerinden birden fazla kullanıcının internete erişim sağladığı durumlarda birden fazla cihaz aynı IP adresini kullanmış olur. Otel, restoran vb. mekânlarda sıklıkla karşılaşılan bu durum kullanıcılar tarafından gerçekleştirilebilecek yasa dışı eylemlere önlem almak amacıyla kullanıcıların eylemleri kayıt altına alınmak zorundadır. Loglama olarak ifade edilen yöntemle her kullanıcının eylemleri tek tek kayıt altına alınır. 5651 sayılı kanun gereği zorunlu olan Loglama, geriye dönük her kullanıcının eylemlerinin takibinin yapılabilmesine imkân tanır.

Loglama İşlemi Nasıl Yapılır?

Loglama, bu işlemi yapmak için üretilen Jetlog J cihazı tarafından gerçekleştirilir. Jetlog J, 5651 sayılı kanuna ve TÜBİTAK Zaman Damgası protokollerine uygun bir şekilde loglama yapmaktadır.