Jetlog

Jetlog

Jetlog Nedir, Nasıl Çalışır?

İnternet, günümüzde insanlar için hayatın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. İnsanların gittikleri mekânlarda internete erişebilme isteği ücretsiz Wi-Fi hizmetinin yaygınlaşmasına yol açmıştır. Ancak Wi-Fi hizmetinin ücretsiz ve takip edilmeden sunulması bilişim suçlarının işlenebilmesine neden olmuştur. Tam da bu noktada Jetlog; kafe, otel, restoran vb. sosyal alanlarda sunulan ücretsiz Wi-Fi hizmetinde müşteri ve ziyaretçilerin internet ortamındaki hareketlerini kayıt altına alan sistemdir. 5651 sayılı kanun gereğince devreye sokulan bu sistem işletmeleri olası suçlara ortak olmaktan kurtarmayı amaçlamaktadır. Bu sayede ücretsiz Wi-Fi hizmeti sunan özel veya tüzel kişilerin, işlenmesi muhtemel suçlara müdahil olmadığı tespit edilebilmektedir.

Jetlog, çeşitli araçlarla internet üzerinde gerçekleştirilen bütün eylemleri kontrol altına alan bir cihazdır. 5651 sayılı kanun ile desteklenen bu cihazın güvenliği sağlamak açısından kullandığı yöntemler şu şekildedir:

 • Ağ Güvenlik Duvarı/Firewall
 • URL veya İçerik Sınırlama
 • MSN Kayıt/Log
 • Web Yetkilendirme/Kullanıcı Adı ve Şifre ile İnternete Erişim
 • Hotspot/TC Kimlik No veya Cep No ile Kimlik Doğrulama

Jetlog, 5651 sayılı kanun gereğince kişilerin internette gerçekleştirdiği bütün eylemlerin açık ve zaman damgalı olacak şekilde kaydedilmesini sağlamaktadır.

Jetlog’un çalışma sistemi iki şekildedir. Bunlar kimlik doğrulama ve cep telefonu yoluyla doğrulamadır.

Kimlik Doğrulama: Kimlik doğrulama yöntemi sayesinde internete erişmek isteyen kullanıcıların kimlik bilgilerini girmeleri zorunlu tutulur. Kimlik bilgilerini giren kişinin paylaşmış olduğu bilgilerin doğruluğu eş zamanlı bir şekilde Türkiye Cumhuriyeti Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü veri tabanından sorgulanır. Girilen bilgilerin doğru olması durumunda internet erişimine onay verilir. Bu durumda kişilerin eylemleri kayıt altına alınmış olur. Olası bir yasadışılık durumunda kişilere paylaşmış oldukları bilgiler aracılığıyla ulaşılır.

Cep Telefonu ile Doğrulama: Cep telefonu aracılığıyla doğrulama işleminde kişilerden isim, soy isim ve cep telefonu numaralarını girmeleri istenir. Bu bilgiler ışığında kişinin girmiş olduğu telefon numarasına bir doğrulama kodu gönderilir. Doğrulama kodunun doğru girilmesi durumunda internet erişimi için gerekli izin alınmış olur. Bu yöntemde de tıpkı kimlik doğrulamada olduğu gibi kişilerin takibi gayet kolaydır. Ancak bu yöntemin kullanılabilmesi için kişilere gönderilecek doğrulama kodları için işletmelerin SMS hizmetini satın alması gerekmektedir.

Jetlog

Jetlog Özellikleri Nelerdir?

 • J Serisi Firewall
 • URL ve İçerik Sınırlama
 • Web Yetkilendirme
 • Açık ve Zaman Damgalı Log ve Raporlama
 • VPN

5651 Sayılı Kanun Kapsamında Jetlog

 • Jetlog sistemindeki bütün veriler zaman damgalı bir şekilde kaydedilir ve yedeklenir.
 • İnternet erişim kayıtları açık ve zaman damgalı olacak şekilde iki türde kayıt altına alınır.
 • IP-MAC eşleme kayıtları da benzer şekilde iki türde kayıt altına alınır.
 • Sistemde engellenmiş web erişim kayıtları açık şekilde kayıt altındadır.
 • Kayıtlar tek bir satırda Erişim Zamanı, IP Adresi, MAC, Kullanıcı Bilgileri, Yöntem ve URL şeklinde tutulur. Aynı kaydın zaman damgalı şekli de ayrı şekilde sistemde kaydedilir.
 • Kayıtların hepsi .doc ve .xls formatlarında dökümanlaştırılabilir.
 • Jetlog J serisinde veriler yine tek bir satırda ancak ayrı sütunlarda kaydedilir. Sütunlarda şu veriler bulunur; Erişim Zamanı, IP Adresi, MAC, T.C. Kimlik Numarası veya Cep Telefonu Numarası, Yöntem ve URL. Bu bilgilerin zaman damgalı kaydı da ayrı bir şekilde tutulur.
Jetlog

Hukuki Süreç ?

İlgili yönetmelik yükümlülüklerine aykırı hareket edildiğinde; yazılı uyarı, ihlalin devamı halinde üç güne kadar kapatma, ihlal tekrarında bin liradan on beş bin liraya kadar idari para cezası verilebilir. Suç teşkil eden bir erişim tespit edildiğinde işletmeniz sorumlu olup cezai müeyyide uygulanabilir.

İşletmenize ait internet sistemi üzerinden çıkış yapan tüm kullanıcıların kayıt altına alınarak kanunsuz ve uygunsuz kullanılması sonucu işletmenize ve size gelebilecek yaptırım ile uygulamalardan Jetlog sayesinde korunmuş olursunuz.

Jetlog

Kimleri Kapsıyor ?

İnternet toplu kullanım sağlayıcıları ve ticari amaçlı internet toplu kullanım sağlayıcılarının tamamını kapsamaktadır. İşletmenizde çalışanlar veya müşteriler dahil internet erişimini kanun gereği kayıt altına almanız ve suç teşkil eden bir durum tespit edildiğinde ispat sorumluluğunuz bulunmaktadır.